מערכות יחסים וזוגיות במשבר - מאמרים בנושא טיפול זוגי ופסיכולוגיה

האם מערכות יחסים מונוגמיות באמת טובות יותר?

הקריטריון היחיד שצריך להוות שיקול לתשובה לשאלה זו הוא כי אם אנשים חושבים שמונוגמיה טובה יותר, אז ההכרעה צריכה להיות בהתאם. אנשים סבורים כי נישואין זה משהו שהם אמורים לעשות. בדרך כלל, כאשר אנשים נשאלים מדוע הם מתחתנים, הם מייצרים בקלות את הסיבות מדוע טוב יותר להתחתן מאשר להישאר בודדים.

מדענים בדקו את הסטריאוטיפים של אנשים המחזיקים במה שהם מכנים "מערכת יחסים פתוחה בהסכמה". הם בדקו את השאלה האם הסטריאוטיפים לגבי מוסד הנישואין נכונים, או שהם מבוססים בעיקרם על מיתוסים ודעות קדומות?

ראשית, מספר הגדרות

מונוגמיה: בצורתה ההדדית, היא אומרת שאדם מסכים להיות פעיל מבחינה מינית עם אדם אחד בלבד, ואותו אדם מסכים להיות פעיל מבחינה מינית עם בן או בת זוגו הנוכחיים בלבד.

מערכות יחסים שאינן מונוגמיות ובהסכמה: הן מערכות יחסים שבהן שני בני הזוג מסכימים בגלוי כי הם או בני זוגם יקיימו יחסים מיניים או רומנטיים עם אחרים.

פוליאמוריה. מערכות יחסים אוהבות ורומנטיות בהסכמה עם בן או בת זוג אחד או יותר. מערכת יחסים זו שונה ממערכות יחסים מתנדנדות או פתוחות, שכן היא עשויה להיות מינית בלבד ולא בהכרח מבוססת על אהבה או רומנטיקה.

עד לאחרונה נראה היה כי מדענים היו בטוחים שמונוגמיה היא מערכת היחסים הטובה ביותר, היות והם לא טרחו לבצע מחקרים רבים בנושא. היום התקדם המחקר והמסקנות כבר אינן חד משמעיות.

מונוגמיה

האם מונוגמיה מספקת חיים מלאים, בטוחים ועם סקס מצוין?

זוהי אחת מהנחות היסוד על מונוגמיה, הסברה הרווחת היא שהיא מביאה עימה מספר הטבות מיניות. אך המחקר מראה כי תדירות קיום יחסי המין, בממוצע, קטנה במהלך קשר רומנטי מונוגמי. קיימות אף עדויות לכך כי התשוקה המינית פוחתת במהלך מערכת יחסים רומנטית ארוכת טווח.

באשר לבטיחות המין ביחסים מונוגמיים לעומת יחסים פתוחים, ההנחה היא כי יחסי מין מונוגמיים בטוחים יותר. המחקר החדש אינו מסכים להנחה זו. בני זוג משתמשים בקונדומים בדרך כלל בחודרי ההיכרות הראשונים, ועוברים לשיטות אחרות למניעת הריון, כאשר הם חשים בנוח זה עם זו, ולא לאחר בדיקה אובייקטיבית למחלות זיהומיות המועברות במגע מיני (כגון הרפס, קונדולימה, צהבת סי). במערכות יחסים ארוכות טווח, ובכלל זה נישואין, בני הזוג בדרך כלל אינם לוקחים בחשבון את האפשרות הממשית מאוד של בגידה.

תוצאות המחקר החדש מוכיחות כי אנשים ששומרים על נאמנות במערכות היחסים שלהם, נוטים פחות להשתמש בקונדומים במהלך מפגשים מיניים אקראיים עם אנשים שאינם בני זוגם, אינם נוטים לספר לבן או בת זוגם על המפגש, ופחות סביר כי הם נבדקים למחלות מין. ומכאן מופרכת הסברה לפיה מערכות יחסים מונוגמיות הן בהכרח מומלצות או עדיפות יותר.

החברה המודרנית נסחפה מעט עם ההתעקשות על הדרך הנכונה לקיים יחסי מין, והגיע הזמן להכרה בכך כי קיימות מספר גישות שונות לקיום יחסי מין, וכולן עשויות להיחשב לנאותות ומתאימות לאנשים מסוימים. אין צורך להמשיך לנסות לגרום לכולם לפעול ולהרגיש באותה דרך.

לקריאה נוספת:

מונגמיה בעולם הטבע – מאמר הסוקר צורות רבות של מונוגמיה בעולם בעלי החיים בטבע

מי קבע שמונוגמיה היא הדרך הטובה לחיות? – מאמר בעיתון הארץ

מחקר מדעי על כרומוזום y   בהקשר של מונוגמיה – על מונוגמיה ופוליגמיה בהקשר של כרומוזימים

הסיבה לבגידות: מונוגמיה אינה טבעית לבני אדם – אתר ידיעות אחרונות

רוב האמריקאים סבורים כי המונוגמיה היא טבעית – סקר על מונוגמיה ונאמנת בקרב הציבור האמריקאי

האם מונגמיה ריאליסטית – דיון באתר סי אן אן על מונוגמיה על ידי אנשי תקשורת אמריקאים

מונוגמיה – הערך על מונוגמיה של אוניברסיטת סטנפורד