מערכות יחסים וזוגיות במשבר - מאמרים בנושא טיפול זוגי ופסיכולוגיה

ארוטומניה – פנטזיה של טירוף מיני

ארוטומניה היא טירוף מיני הנעוץ בפסיכוזה של אשליית הזיה. בהפרעה זו, אדם מטריד אדם אחר מתוך בטחון שמדובר באהוב, כשהמציאות שונה. מתוך אמונה זו, אדם רודף ולעיתים קרובות מטריד מבחינה מינית אדם אחר. זוהי אינה הטרדה מינית במובן המקובל של ההגדרה, היות ובהפרעה זו מדובר בטירוף מיני המתבטא באהבה אידיאלית וטהורה. הפרעה זו משפיעה בעיקר על נשים, אם גם חלק מהגברים סובלים ממנה. מושא הטירוף המיני הוא בדרך כלל גבר או אישה ממעמד חברתי גבוה.

אדם עם ארוטומניה סובל מהזיות. הוא מבצע את הטירוף שלו בפועל במעשים, מילים או סימני אהבה כלפי מושא אהבתו שבתחילה אינם מזיקים לכאורה. המטריד משוכנע שאותו אדם מאוהב בו, אך אינו מעז או אינו יכול לבטא את אהבתו בתמורה. כתוצאה מכך הוא גורם לסביבתו לאפשר הצהרה זו, וכל סימן שיתקבל מהאדם אותו הוא מטריד, יתפרש שלא כהלכה ויחזק את אמונתו. אדם שסובל מארוטומניה מרגיש כאילו עליו להגיב לבקשתו של האחר לשמור על חשאיות, והוא מבלה את חייו בהמתנה. בשלב הסופי, הוא עשוי לחוש תחושת כעס או לפעול באגרסיביות על מנת לאלץ את האחר להתוודות על אהבתו.

הסיכונים בארוטומניה

ההזיות מכסות בסופו של דבר את כל היבטי החיים. לבסוף, המטריד מבקש לממש את האובססיה שלו, ומשוכנע שקיימת קונספירציה המונעת ממושא אהבתו להכריז על אהבתו. אדם עם הפרעה זו חושד גם בסביבתו, ובמיוחד באנשים המעזים להטיל ספק בקיום המציאותי של האהבה.

תחושה זו עלולה לגרום לפרנויות המתבטאות בתוקפנות יוצאת דופן. אך במרבית המקרים, האדם הסובל מארוטומניה הוא זה שנמצא באמת בסכנה, שכן הוא עלול להתאבד. כשלא ניתן עוד לשמור על האשליה, אדם עם טירוף מיני נמצא לבדו עם האמת ואינו יכול לשאת את המציאות.

הגורמים לארוטומניה. הגורם המדויק המוביל להפרעה זו אינו ידוע, אך למדענים יש מספר הנחות, שרובן קשורות לחוסר חיבה בתקופת הילדות. חוסר חיבה מצד אחד ההורים עלול לגרום לפנטזיה זו של אהבה כלפי אדם ממעמד חברתי גבוה. יחד עם זאת, מומחים רבים סבורים כי ברמה הפסיכואנליטית, אדם עם ארוטומניה מתקשה לקבל את חוסר הפאלוס עם אימו, וכתוצאה מכך חסר את היכולת להגדיר את עצמו כיחיד בעל דחפים מיניים. תהיה הסיבה אשר תהיה, ההזיות מתפרצות על מנת להימנע מהצורך להתמודד עם מציאות קשה מידי.

הטיפול בארוטומניה. הטיפול תלוי במידת האגרסיביות של האדם עם ההפרעה, ובדרך כלל מומלץ על אשפוז פסיכיאטרי לטווח הארוך. על מנת שהטיפול יצליח, אדם עם הפרעה זו נדרש לנטוש את אשלייתו, ולהבין כי מדובר במנגנון הישרדות. זהו תהליך כואב שאורך זמן רב היות ואדם זה נדרש להיות מסוגל להודות כי מדובר באשליה, ומרגע בו מתבצעת הודאה זו, הוא מתבקש לשחזר את כל הסיבות שהובילו להזיותיו ולהתמודד עימן.