מערכות יחסים וזוגיות במשבר - מאמרים בנושא טיפול זוגי ופסיכולוגיה

קנאה הורסת זוגיות

קנאה היא רגש כואב מאוד. בין אם היא אמיתית או מדומה, היא תמיד כואבת, וגורמת למוח למהומה אותה קשה לעקור. אנשים שנאחזים בקנאה בדרך כלל מאשימים את בן זוגם בהענקת תשומת לב לאחרים, אך קיימים הבדלים משמעותיים בנטיה לקנאה, וקיימות ראיות חדשות לפיהן האישיות משפיעה על מורכבות הקנאה.

אנשים שאינם בטוחים בעצמם, למעשה, אינם יכולים להיות מציאותיים ביותר והם מאיימים ומטיחים אשמות. אך תצוגה זו של קנאה אינה צריכה להשתחרר בדרך הרסנית, אלא לשרת מטרה בונה מאוד של התבוננות פנימה ותפיסת העצמי של האדם על מנת לשפר מערכות יחסים. קנאה, כך נראה, אומרת יותר על האדם הקנאי מאשר על המעשים או המחדלים של בן או בת זוגו.

קנאה

אף אחד אינו יכול לומר בוודאות מהי קנאה. זהו רגש מורכב המורכב מתחושות מעיקות כגון פחד, נטישה, אובדן, צער, כעס, בגידה והשפלה. שורה של תהליכים קוגנטיביים שהשתבשו, גורמת לאדם לא להאמין בבן או בת זוגו. זהו מעגל טבוע גנטי שהוא הבסיס של הקשרים החברתיים של אדם, המנחים את התפרצות מצוקתו בעקבות איום הקנאה.

קנאה היא רגש הכרחי, הרתעה פוטנציאלית לבגידה שעולה בקרב גברים ונשים, כאשר קיים איום על היחסים האינטימיים. החבר מדבר עם אישה יפה במסיבה ומחייך אליה בהערצה. או שאישה יוצאת פתאום לסדרת טיולים קצרים מחוץ לעיר עם חברים מהעבודה. מה שמונח על כף המאזניים הוא הישרדות מערכות היחסים החשובות ביותר לאדם.

קנאה הכרחית כמו אהבה ומין, כי גברים ונשים חווים קנאה בצורה שונה, והאיום של בגידה מינית מעורר יותר קנאה אצל גברים.

בבגידה מינית, גבר כורע תחת נטל חוסר הוודאות לגבי אבהותו, והקנאה גורמת לו לחששות אובססיביים בנושא זה. הקנאה מתעוררת על מנת למנוע ממנו השקעת משאבים בגידול ילדים של איזה גבר אחר. נשים מגיבות חזק יותר לאובדן אפשרי של אהבה לאישה יריבה, כדרך של הגנה על המחויבות הנדרשת של בן זוגן לבית ולילדים. במשך רוב ההיסטוריה האבולוציונית, הקנאה היתה יעילה לשמירת בן זוג עם נטיה לבגידה.

כן. קנאה יכולה לגרום לגברים במיוחד "להתפוצץ באלימות" למרות שמבחינתם זאת רק דרך להפחית את הסיכויים שבנות זוגן יסטו מהזוגיות. הקנאה עצמה אינה הגורם לאלימות, אלא האשליה שאדם אהוב ביצע בגידה גם כאשר זה לא התרחש במציאות.